Polańczyk zaprasza!

Udostępnij Skomentuj

Centrum wypoczynkowe na malowniczej wyspie zlokalizowanej na zalewie solińskim to jedyne takie miejsce w kraju. Stanowi dogodne miejsce dla wędkarzy, żeglarzy oraz wszystkich lubiących odpoczywać wśród dzikiej przyrody. Jest to największa z trzech wysp znajdujących się na terenie jeziora.

Większą część powierzchni porastają lasy, reszta zaś to ukwiecone łąki oraz piaszczyste i skaliste plaże Pośród drzew znajdują się domki wypoczynkowe, a wokół domków piękne tereny spacerowe oraz zaplecze gastronomiczne.

 

Centrum Wypoczykowe "WYSPA" jest własnością Zespołu Elektrowni Wodnych Solina - Myczkowce S.A Ośrodek wypoczynkowy posiada basen z brodzikiem i wypożyczalnię sprzętu wodnego. Możliwe jest również uczestniczenie w organizowanym przez cały okres wakacyjny kursie na sternika jachtowego, nauki pływania na desce surfingowej i inne ciekawe atrakcje sportowo - wodne. Co roku odbywają się regaty ekologiczne. Dojazd na wyspę możliwy jest promem.

 

Wieś Polańczyk lokowano na prawie wołoskim w dobrach sobieńskich rodu Kmitów. Wieś istniała już w 1580 pod nazwą Polieszczańskie. Wieś Poleszczańskie przypadła synowi siostry wojewody, Katarzyny Kmicianki – Markowi Stadnickiemu.

 

Nazwa tej miejscowości jest w orzeczeniu Królewskiego Trybunału Lubelskiego wydanego z 1655 w sprawie z powództwa Pobiedzińskich przeciw Stadnickim. Obecna nazwa przyjęła się pod koniec XVII wieku, kiedy właścicielami wsi byli Polańscy. Od 1674 nowym właścicielem wsi został Stanisław Zielonka herbu Jastrzębiec. Właścicielami ziemskimi byli tu również Hermanowscy, Gołębiowscy, Stadniccy, Balowie. Pod koniec XVIII wieku cesarzowa Maria Teresa ofiarowała tutejszej parafii 8000 złotych reńskich. W dobie galicyjskiej właścicielami byli Karszniccy, Łempiccy, hr. Stanisław Ankwicz, hr. Sołtyk, Kazimierz Kuczkowski, Jan Indra, Ferdynand Wydra oraz Franciszek Cieśliński - ostatni właściciel do wsi do 1945. Po II wojnie światowej ze wsi wysiedlono ludność ukraińską i rusińską.

 

Po powstaniu Zalewu Solińskiego w latach 1961-1968 Polańczyk zmienił swoje oblicze. Na półwyspie położonym po wschodniej stronie Polańczyka otoczonym wodami jeziora zbudowano domy wczasowe i sanatoria.

 

Zobacz również:

 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!