Korki na zakopiance - jak ich uniknąć?

Udostępnij Skomentuj (3)

Podczas urlopów Polacy najchętniej wyjeżdżają do Zakopanego? Kierowcy stojący w kilometrowych korkach na zakopiance na pewno dochodzą do takich wniosków. Podpowiadamy, jak ominąć największe kolejki i szybciej dojechać do stolicy Tatr!

Zakopianka to nazwa drogi prowadzącej z Krakowa do Zakopanego, której długość liczy 102 kilometry. Przebiega przez takie miasta jak: Głogoczów, Myślenice, Stróża, Pcim, Lubień, Krzeczów, Chabówka, Klikuszowa, Rabka-Zdrój, Nowy Targ, Szaflary, Biały Dunajec i Poronin. Zakopianka stanowi fragment drogi krajowej nr 7 (od Krakowa do Rabki-Zdroju) oraz drogi krajowej nr 47 (od Rabki-Zdroju do Zakopanego).

Droga z Krakowa do Zakopanego zyskała złą sławę wśród kierowców z powodu gigantycznych korków tworzących się tam niemal przed każdym weekendem i wolnymi dniami. Najdłużej trzeba oczywiście czekać przy wjeździe do miasta – aby tego uniknąć, warto wcześniej pomyśleć o objazdach.

 


Zakopane - Krupówki, fot. Nocowanie.pl

 

Jak uniknąć korków na zakopiance? Wariant I


Jadących zakopianką przez Biały Dunajec ostrzegamy, że często korkuje się przejazd przez most. Jednak można ich uniknąć, jeżeli w Szaflarach przy przejeździe kolejowym skręci się w prawo na Maruszynę, a na najbliższym skrzyżowaniu w lewo na Bańską Niżną, Bańską Wyżną i Ząb. W Zębie trzeba kierować się do Poronina.

Uwaga! Może się zdarzyć, że po ominięciu korka w Białym Dunajcu kierowcy trafią na kolejny przed Zakopanem, ale zaraz za wiaduktem wystarczy skręcić w prawo i jechać aż do stacji paliw Orlen. Tam ponownie zaczyna się zakopianka. Aby uniknąć korków w mieście, po około 50-100 metrach trzeba skręcić w prawo w ulicę Guty, która biegnie do pierwszego zakopiańskiego ronda. Przed nim można wjechać na ulicę Szymony, prowadzącą aż do ulicy Chramcówki w pobliże dworców PKP i PKS. Jest to sposób na ominięcie korków przy rondzie.

Sprawdź dokładnie, jak wygląda objazd tą trasą! Zobacz ją na mapie: Mapa trasy objazdu do Zakopanego - wariant I

 

Jak uniknąć korków na zakopiance? Wariant II


Korki na zakopiance mogą ominąć kierowcy wybierający drugą alternatywną trasę. Wystarczy w Nowym Targu skręcić w drogę krajową nr 49 do Białki Tatrzańskiej, skąd przez Bukowinę Tatrzańską i Murzasichle można dojechać do Zakopanego, omijając w ten sposób znaczny odcinek drogi krajowej nr 47.

Uwaga! W szczycie sezonu narciarskiego bardzo prawdopodobne jest zakorkowanie Białki Tatrzańskiej – szczególnie w okolicach Kotelnicy. Kierowcy mogą jednak ominąć tę miejscowość, jeżeli przed mostem w Gronkowie skręcą w prawo i przez Groń oraz Leśnicę dojadą do Bukowiny.


Zobacz dokładną trasę objazdu na mapie! Wejdź: Mapa trasy objazdu do Zakopanego - wariant II

 

Jak uniknąć korków na zakopiance? Wariant III


Aby ominąć najczęściej korkujący się odcinek zakopianki pomiędzy Skomielną Białą a Nowym Targiem – po przejechaniu przez Rabkę-Zdrój należy zjechać na drogę wojewódzką nr 958. W Chabówce trzeba skręcić do Raby Wyżnej i stamtąd pojechać do Czarnego Dunajca. Później wystarczy kierować się na Witów, skąd można dostać się do Zakopanego od strony Kościeliska.


Prześledź na mapie dokładną trasę tego objazdu. Wejdź:  Mapa trasy objazdu do Zakopanego - wariant IV

 

Do Czarnego Dunajca można dojechać także z Nowego Targu – wystarczy skręcić do Ludźmierza i Rogoźnika.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Dodane komentarze (3)

 • Anna
  Kamera:

  Wracaliśmy dziś przed południem z Zakopanego przez Witów, Czarny Dunajec i tutaj korków nie było.

 • Panie Michale, mapki wszystkich wariantów znajdzie Pan w galerii umieszczonej w newsie. Może Pan również skorzystać z bezpośredniego przekierowania do map z trasami objazdów.

 • Michał
  Kamera:

  poprosimy mapkę!!!!

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!