Na wycieczkę z dziećmi...

Udostępnij Skomentuj

W Krakowie potężny smok zieje ogniem. Wrocław opanowały krasnoludki. W Łodzi stoi pomnik Misia Uszatka, a w Pacanowie odwiedzić można Koziołka Matołka... Nie masz pomysłu gdzie zabrać swoje pociechy? Oto kilka propozycji.

SMOK WAWELSKI W KRAKOWIE

Pomnik Smoka Wawelskiego upamiętnia legendę o mitycznym smoku zamieszkującym u stóp Wzgórza Wawelskiego. Autorem rzeźby jest krakowski artysta Bronisław Chromy. Została odlana z brązu i osadzona na dużym głazie. Wewnątrz zamontowana jest instalacja gazowa na gaz ziemny, umożliwiająca zianie ogniem. Według pierwotnej koncepcji smok miał być częściowo zanurzony w wodach Wisły, ale stwierdzono, że niesione przez nurt rzeki śmieci będą się osadzały na łbie mitycznego stwora. W 1972 roku rzeźba stanęła przed wejściem do Smoczej Jamy na brzegu Wisły. Stał się jedną z atrakcji turystycznych Krakowa.

 

Zobacz również:

 

KRASNOLUDKI WE WROCŁAWIU

Po raz pierwszy krasnoludki pojawiły się we Wrocławiu w 1982 roku. Była to noc z 30 na 31 sierpnia i było ich dwóch: jeden na transformatorze na Sępolnie, drugi na bloku na Biskupinie. Wyszły one „spod spreju” Waldemara Frydrycha Majora, szefa Pomarańczowej Alternatywy, oraz jego przyjaciela Wieśka Cupały. Niemały udział w ich narodzinach miał zaprzyjaźniony lakiernik samochodowy, który pomógł załatwić ów sprej. Pojawienie się krasnali we wspomnianych miejscach nie było przypadkowe. Namalowano je bowiem na plamach, które zakrywały nielegalne napisy. W ten sposób twórcy chcieli pokazać, co tak naprawdę myślą o cenzurowaniu wypowiedzi w Polsce…

 

Krasnale znane nam z dzisiejszego wizerunku Wrocławia są pod opieką Papy Krasnala – ojca założyciela krasnalskiej braci. Jego pomnik stanął w 2001 roku na ulicy Świdnickiej. Stanął w zwyczajowym miejscu happeningów Pomarańczowej Alternatywy, a ufundowany został przez Agorę. Według opinii specjalistów jest to precedens w skali świata, że władze miasta zgadzając się na postawienie pomnika w tym miejscu, uhonorowały w taki sposób wywrotową w swej wymowie grupę.

 

Zobacz również:

 

MIŚ USZATEK W ŁODZI
Ma niecały metr wysokości, waży 60 kg i wykonany jest z brązu. Pomnik Misia Uszatka stanął przy Piotrkowskiej 87, przed siedzibą CIT i Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ.

 

Pomnik Misia Uszatka jest pierwszym z zapowiadanego cyklu „Łódź Bajkowa”. W przyszłości, w różnych miejscach Łodzi mają powstać rzeźby poświęcone m.in. takim bajkom, jak. pingwin Pik-Pok, Zaczarowany Ołówek, czy Muminki.

 

Zobacz również:

 

KOZIOŁEK MATOŁEK W PACANOWIE

Pacanów to wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, na południowo-wschodnim skraju Garbu Pińczowskiego. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie kieleckim. Sławę zawdzięcza Przygodom Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego. Od 2003 roku odbywa się tu ogólnopolski "Festiwal Kultury Dziecięcej". Funkcjonuje tu m.in. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka.

 

 

 

OGRÓD BAJEK W MIĘDZYGÓRZU

Ogród Bajek w Międzygórzu to rodzaj skansenu, niezwykłej, wieloletniej kolekcji drewnianych rzeźb przedstawiających bajkowe postacie i miejsca. Niemal stuletnia kolekcja usytuowana jest na wysokości ok. 780 m n.p.m. i zajmuje prawie ćwierć hektara.

 

Kolekcji początek dał leśnik i botanik Izydor Kriesten, który tuż po I wojnie światowej wybudował sobie dom w Międzygórzu i według podań - w ramach hołdu legendarnemu Duchowi Gór złożonemu za uratowanie życia, rozpoczął gromadzenie drewnianych rzeźb, przedstawiających bajeczne postacie, które rozlokowane zostały wśród egzotycznych roślin. Dzieła tworzone były w zakresie tzw. korzenioplastyki - z kory, patyków itp. przez ok. 20 lat. Miejscowi nadali temu miejscu nazwę "Ogród Bajek" i tak już pozostało. Po roku 1960 ogród uległ poważnemu zaniedbaniu. W 1974 jego odbudowę podjęli harcerze z Hufca ZHP Poznań-Nowe Miasto, którzy się nim opiekowali systematycznie do 1980, jednak po 1980 trudności ekonomiczne i transportowe spowodowały, że zaprzestano organizowania obozów w Międzygórzu. Ogród znowu popadł w zaniedbanie, dopiero w końcu roku 1985, przejęty przez Oddział PTTK w Międzygórzu, ogród rozpoczął rozkwitać na nowo. Odbudowano całą strukturę, sukcesywnie uzupełniając ją nowymi dziełami członka PTTK - Jerzego Drożkowskiego, jak również rzeźbiarzy Czesława Zawojskiego i innych. Jest to popularny cel spacerów nie tylko dzieci ale również i dorosłych, którzy przychodzą w to miejsce do źródełka miłości.

 

W ogrodzie znajdują się liczne postacie ukrywające się pośród kwiatów, domków i małych altanek. Są to bohaterowie baśni, bajek i legend, m.in. Pinokio, Jaś i Małgosia, Kot w butach, Koziołek Matołek, Gargamel z Klakierem, Koszałek Opałek, bracia Bolek i Lolek jak i wiele innych. Naczelne miejsce zajmuje Duch Gór - Liczyrzepa.

 

Zobacz również:

 

REKSIO W BIELSKO-BIAŁEJ

"Reksio" to słynny polski serial animowany, którego bohaterem jest pies wymyślony przez reżysera i scenarzystę Lechosława Marszałka.

Serial powstawał w latach 1967-1988 w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej,liczy 65 odcinków. Każdy z nich opowiada o przygodach sympatycznego psa Reksia i jego przyjaciół – kur, kotów, innych psów oraz jego właścicieli.


W Bielsko-Białej na placyku pomiędzy ul. 11 Listopada i ul. Stojałowskiego znajduje się pomnik Reksia. Piesek zdziwiony patrzy na sąsiadującą z pomnikiem fontannę, wskazując na nią palcem. Został odlany z brązu i waży 130 kg. Wizerunek Reksia i jego filmowych przyjaciół znajduje się również na białkach – wyemitowanym we wrześniu 2009 r. dukacie lokalnym Bielska-Białej.

 

 Zobacz również:

Zobacz także

Dodaj komentarz

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!