Masz kilka dni wolnych od pracy i nie wiesz jak je wykorzystać? Mamy dla Ciebie kilka propozycji. Bo mimo tego, że pogoda za oknem bywa różna, w Polsce jest wiele miejsc, których piękna nie przyćmi nawet padajacy z nieba deszcz.
Jest to wieś podhalańska w południowej Polsce położona w województwie małopolskim. Białka Tatrzanska to również znana w Polsce miejscowość letniskowa, posiadająca koleje linowe i wyciągi narciarskie. Obecnie Białka Tatrzańska pod względem infrastruktury turystycznej jest jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości górskich. Górska rzeka Białka nadaje się do uprawiania sportów ekstremalnych m.in kajakarstwa górskiego i spływów pontonowych. Okoliczne wzgórza wykorzystywane są także przez paralotniarzy.
Zabytki:
- drewniany kościółek pw. św. Szymona i Judy Tadeusza
Jest to miasto w województwie dolnośląskim, położone na wysokości od 480 do 885 m n.p.m., u stóp Śnieżki, w dolinie rzeki Łomnicy oraz potoków, będących jej dopływami.
Atrakcje:
- Karkonosze z najwyższym szczytem Sudetów – Śnieżką
- kościół ewangelicki tzw."Świątynia Wang"
- Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
- Muzeum Zabawek
- skocznia narciarska Orlinek
- Tor saneczkowy "Kolorowa"
- Karkonoskie Drezyny Ręczne
- Zapora na Łomnicy
- Anomalia grawitacyjna w Karpaczu
Miasto leży w woj. lubelskim, nad Wisłą, w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Część trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Od końca XIX w. Kazimierz Dolny stał się miejscowością wypoczynkową. W okolicznych wąwozach zaczęły powstawać wille i pensjonaty dla letników, przede wszystkim z Lublina i Warszawy. 31 października 1927 roku miejscowość uzyskała prawa miejskie.
Zabytki:
- kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja
- kościół św. Anny z 1671 r. i szpital św. Ducha dla ubogich z manierystycznym szczytem z 1635 r.
- kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z 1589 r. i klasztor Reformatów z lat 1638-68
- zamek w Kazimierzu Dolnym – ruiny zamku dolnego z XVI w.
- baszta obronna – zachowana z zamku górnego z 2 poł. XIII lub XIV w.
- kamienice
- spichlerze
- synagoga
- jatki drewniane z pocz. XIX wieku na Małym Rynku
Jest to popularny kurort nadmorski, miasto uzdrowiskowe, po II wojnie światowej znane z organizowanych tam od 1961 w Operze Leśnej konkursów piosenki Sopot Festival. Miasto posiada najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji.
Atrakcje:
- Kościół Zbawiciela
- Zakład Balneologiczny, wpisany do rejestru zabytków 18 maja 1982[7]
- grodzisko wczesnośredniowieczne, ul. Haffnera
- Latarnia Morska
- molo spacerowe drewniane, z XIX/XX
- Opera Leśna z 1909, w okresie międzywojennym popularność zdobyła dzięki organizowanym tutaj Festiwalom Wagnerowskim, w okresie powojennym – międzynarodowym festiwalom piosenki
- cmentarz żydowski z 1913, ul. Malczewskiego,
- plaże nad Zatoką Gdańską
- Trójmiejski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy, utworzony 3 maja 1979
Szczawnica leży w dolinie potoku Grajcarka, który jest prawym dopływem Dunajca. Znajduje się między Pieninami a pasmem Radziejowej z Beskidu Sądeckiego. Jest znanym uzdrowiskiem już od połowy XIX wieku. Leczone są tam choroby układu oddechowego i przewodu pokarmowego, ze względu na występowanie szczaw alkalicznych słonych oraz korzystnych warunków klimatycznych.
Szczawnica posiada wiele tras narciarskich. Najdłuższa (2 km) na Palenicę z 4 krzesełkowym wyciągiem i oświetleniem, przepustowość 2200 osób na godzinę, zarządzana przez Polskie Koleje Linowe.
Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Otaczające je grzbietowiska przewyższają doliny o 300 do 600 m. Od drugiej połowy XIX wieku, okolice Wisły odwiedzane są przez coraz większą liczbę podróżników.
Dziś turyści wypoczywający w Wiśle mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów szlaków pieszych, 16 wyciągów narciarskich z 15 km tras zjazdowych. Sportowcy, np. kadra polskich piłkarzy, wykorzystują Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, a we wrześniu 2008 r. została oddana do użytku nowa skocznia narciarska w Malince.
Zabytki
- Podżorskiego (ul. Stellera). Muzeum to jest oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
- kościół ewangelicki wybudowany w 1838 r. – przykład architektury klasycystycznej.
- hotel Piast, pierwszy hotel w Wiśle wybudowany około 1885 r.
- kościół katolicki z 1855 r., przebudowany i rozbudowany w 1970 r. (ul. Lipowa).
- drewniane wille z początku XX w. (np. "Zacisze" i "Dąbrówka" przy al. Burschego).
- Zamek Prezydenta na Zadnim Groniu wybudowany w 1930 r. według projektu architekta prof. Adolfa Szyszko-Bohusza.
Miasto położone jest u stóp Tatr, w Rowie Podtatrzańskim (Kotlina Zakopiańska), nad kilkoma potokami, których wody ostatecznie wpadają do rzeki Zakopianka (dopływ Białego Dunajca). Jest najwyżej położonym miastem Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się część Tatr (z najwyższym punktem jakim jest wierzchołek Świnicy – 2301 m n.p.m.). Pomijając tereny TPN, miasto leży na wysokości 750-1126 m n.p.m. Centralny punkt Zakopanego – skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki znajduje się na wysokości 838 m n.p.m. Na północy rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południu nad miastem góruje Giewont.
Zakopane wielokrotnie organizowało ważne imprezy sportowe. Rokrocznie na Wielkiej Krokwi odbywa się Puchar Świata w skokach narciarskich. W mieście tym trzykrotnie odbywały się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym: w latach 1929, 1939 oraz w 1962 oraz jeden raz mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim w 1939 roku.